Amasya'dan Fotoğraflar

Amasya'da Yaşam

Amasya, Orta Karadeniz Bölgesi’nin iç kısmında Yeşilırmak Vadisi ile Harşena Dağının eteklerinde kurulmuştur. Kendine has tarihi ve doğal güzellikleri barındıran Amasya, 14 uygarlığa beşiklik yapmış, 8500 yıllık bir şehirdir. Kara, hava ve demiryolu (Sivas-Samsun) ile ulaşım açısından sorunsuzdur.

"Şehzadeler şehri" olarak tanınan Amasya’da şehzadelik yapmış ve Osmanlı'da tahta oturmuş 7 padişah var. Bu şehzadeler arasında; Çelebi Sultan Mehmet, II. Murat, Fatih Sultan Mehmet ve II. Bayezid en çok tanınanlarıdır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının 19 Mayıs 1919’da Samsun’da karaya ayak basmaları ile başlayan Cumhuriyet yolculuğunda Amasya, 22 Haziran 1919’da “Cumhuriyetimizin Doğum Belgesi” olarak tanımlanan Amasya Tamimini imzalamak için seçtikleri şehirdir.

Amasya, UNESCO'nun Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Harşena Dağı ile Kral Kaya Mezarları, Yeşilırmak'ın iki yakasında uzanan Yalıboyu evleri, kalesi, müzeleri, bimarhanesi, Sultan 2. Bayezid Külliyesi, Kızlar Sarayı ile eşsiz bir şehir. Bir ucundan bir ucuna yürüyerek gidebileceğiniz, son derece ekonomik, huzurlu, ılık havası ve halkının misafirperverliği ile bir üniversite şehri olan Amasya’da mutlu bir öğrencilik hayatı geçirebilirsiniz.

Kütüphane

Zengin Kütüphane Kaynakları
Kampüs Dışı Erişim
Özel Çalışma Odaları
Grup Çalışma Odaları

Spor Tesisleri

Amasya Üniversitesi olarak sadece eğitim öğretim faaliyetleri ile değil, öğrencilerimize Spor tesislerimiz ile haftanın her günü boş zamanlarını değerlendirmeleri için ücretsiz hizmet vermektedir. Yüzme, tenis, basketbol, futbol başta olmak üzere her spor için ayrı spor tesislerimiz bulunmaktadır.